Dipitrēna kontraktūra jeb Dipitrēna slimība vai tā saucamā vikingu slimība ir diezgan izplatīta plaukstas saistaudu slimība. Tā ir nosaukta ķirurga Dipitrēna (baron Guillaume Dupuytren) vārdā. Viņš pirmo reizi aprakstīja šo slimību un tās ārstēšanu. Lai arī Dipitrēna slimība ir diezgan bieža parādība, cilvēki par to zina diezgan maz, un nereti nemaz nenojauš, ka tā skar arī viņus. Tādās situācijās ir svarīgi laicīgi atpazīt saslimšanu un uzsākt tās ārstēšanu.
Kas ir Dipitrēna kontraktūra?
Cilvēkiem plaukstā zem ādas atrodas saistaudu slānis jeb fascija. Ar šīs fascijas palīdzību plaukstas āda tiek atdalīta no nerviem, asinsvadiem un cīpslām. Dipitrēna slimība pēc savas būtības ir šīs fascijas sabiezējums. Tajā vietā rodas mazi mezgli, plaukstas āda savelkas un deformējas pirksti. Lielākoties no sākuma tas skar zeltnesi, bet slimība var izpausties arī uz vidējā un mazā pirksta.
Kā atpazīt Dipitrēna kontraktūru?
Sākuma stadijā Dipitrēna slimības galvenais simptoms ir neliels sataustāms mezgls zem ādas. Tas var gan būt sāpīgs, gan arī neizraisīt pilnīgi nekādas nepatīkamas sajūtas. Sāpes var parādīties gan sākuma stadijā, gan slimībai progresējot. Ar laiku, kontraktūrai attīstoties, parasti parādās pirkstu kustību traucējumi, pirkstu deformācija un ādas sakrokojumi. Smagākos gadījumos, rodas kaulu un locītavu deformācijas. Parasti slimību vieglāk atpazīt pēc tipiska ādas “sakrokojuma”.
Kāpēc rodas Dipitrēna kontraktūra?
Šobrīd nav viennozīmīga viedokļa, kāpēc cilvēkiem parādās šī slimība. Taču tiek uzskatīts, ka tā ir ģenētiski pārmantojama. Kā arī ir zināms, ka lielākoties šī saslimšana skar vīriešus. Sievietēm tā ir sastopama ievērojami retāk. Tāpēc gadījumā, ja kādam jūsu ģimenē ir bijusi Dipitrēna kontraktūra, pastāv liels risks, ka tā varētu parādīties arī jums.
Ko darīt, ja jums ir aizdomas par Dipitrēna kontraktūru?
Gadījumā, ja cilvēks novēro sev kādu no Dipitrēna slimības pazīmēm, noteikti vajadzētu nekavējoties vērsties pie ārsta. Visefektīvākais risinājums šīs saslimšanas gadījumā ir ķirurģiska iejaukšanās (Dipitrēna kontraktūras ārstēšana). Operācijas laikā plaukstas aponeiroze jeb fascija tiek uzmanīgi izdalīta, un pacients uzreiz tajā pašā dienā var doties mājās. Dipitrēna kontraktūra ir saslimšana, kuras ārstēšanu nevajadzētu atlikt uz vēlāku laiku. Turklāt tā ir pieejama valsts apmaksātas programmas ietvaros. Laicīgi uzsākta ārstēšana ievērojami atvieglos tālākas rehabilitācijas gaitu.