Kāpēc cilvēki saslimst ar karpālā kanāla sindromu?

26/02/2020

paciente pēc karpālā kanāla operācijas

Diezgan daudzi cilvēki ir dzirdējuši, par karpālā kanāla sindromu, taču ne visi zina, kas tas tāds ir un kādi ir tā rašanās iemesli.

Kas ir karpālais kanāls un kas ir karpālā kanāla sindroms?

Karpālā kanālā sindroms ir izplatītākais no visiem kompresijas neiropātijas veidiem. Plaukstas pamatnē atrodas tā saucamais “tunelis”, kurā atrodas saliecējcīpslas (Flexor tendon) un vidusnervs (Nervus medianus). Vidusnervs ir garš nervs, kurš stiepjas visā rokas garumā, sākot no pleca līdz pirkstu galiem. Tas nodrošina pirkstu jūtību. Šis “tunelis” ar nervu arī ir karpālais kanāls. Kad karpālajā kanālā dažādu iemeslu dēļ tiek saspiests nervs, rokas pirkstu jūtība tiek ierobežota, parādās pirkstu tirpšana, sāpes un tiek traucētas pirkstu precīzās kustības. Šie arī ir galvenie karpālā kanālā sindroma simptomi.

Kāpēc veidojas karpālā kanālā sindroms?

Pārsvarā šī saslimšana ir novērojama cilvēkiem, kuri ikdienā ar roku pilda vienveidīgas kustības, tur rokas saspringtā pozā vai ilgstoši tur paceltas rokas. Vēsturiski šī slimība tika saukta par “slaucēju sindromu” vai “slaucēju slimību”, jo pārsvarā tā bija raksturīga sievietēm slaucējām. Šobrīd šī slimība ir biežāk sastopama ofisa darbinieku vidū, jo tie veic ilgstošu darbu pie datora. Tāpat nereti riska grupā ir arī mūziķi.

Taču darba specifika nav vienīgais karpālā kanālā sindromu veicinošs faktors. Liela nozīme ir arī iedzimtībai, traumām un citām saslimšanām. Ir pierādīts, ka cilvēkiem ar lieko svaru, artrītu vai cukura diabētu, ir lielāks risks saslimt ar dažāda veida kompresijas neiropātijām. Tāpat arī slimības attīstīšanos varētu ietekmēt locītavu pietūkums grūtniecības laikā.

Karpālā kanāla sindroma ārstēšana

Visefektīvākā metode karpālā kanālā sindroma ārstēšanā ir ķirurģiska iejaukšanās. Savlaicīgi veikta operācija parasti sniedz ļoti labus rezultātus un pilnīgu izveseļošanos. Savukārt, ja sindroma ārstēšanu neuzsākt vispār, tas var novest pie nopietnām sekām, piemēram, rokas nespēja vai invaliditāte. Karpālā kanāla operācija nav sarežģīta vai sāpīga. Tā tiek veikta zem lokālās anestēzijas un ilgst mazāk nekā 30 minūtes. Operācijas laikā ķirurgs plaukstas pamatnē veic nelielu griezumu un atbrīvo vidusnervu no nospiedošiem audiem. Brūce pēc operācijas pazūd pāris nedēļu laikā, bet operācijas rezultāts ir jūtams praktiski uzreiz pēc operācijas.

Karpālā kanāla sindroma operāciju,  kā arī citas rokas ķirurģijas ir iespējams veikt valsts apmaksātās programmas ietvaros. Tādā gadījumā operācijas maksa nepārsniedz 45 Eur!

Jaunākie raksti
PLASTISKĀS ĶIRURĢIJAS KLĪNIKA
Klīnikas ķirurgi Dr. Zaržeckis un Dr. Krūmiņš

Plastiskās un estētiskās ķirurģijas centrs „Ādažu privātslimnīca” ir Latvijas vadošo plastikas ķirurgu Dr. Jāņa Zaržecka un Dr. Tālivalža Krūmiņa privātprakse, kur tiek sniegti augstākās kvalitātes pakalpojumi estētiskajā, rekonstruktīvajā un rokas ķirurģijā.

KONTAKTI