Kas ir Dipitrēna slimība (Dipitrēna kontraktūra)?

03/10/2023

sievietes roka, kas cieš no no Dipitrēna slimības

Sāpes un dažāda veida diskomforts plaukstas apvidū ir diezgan bieža parādība mūsdienu cilvēkiem. Dažreiz mēs pat nepievēršam tam pārāk lielu nozīmi, kaut gan tas var liecināt par diezgan nopietnu saslimšanu. Viena no tām ir Dipitrēna kontraktūra, jeb Dipitrēna slimība, vai tā saucamā vikingu slimība. Tā ir nosaukta ķirurga Dipitrēna (baron Guillaume Dupuytren) vārdā, kurš pirmo reizi aprakstīja šo slimību un tās ārstēšanu. Lai arī Dipitrēna slimība ir diezgan izplatīta plaukstas saistaudu slimība, cilvēki par to zina diezgan maz, un nereti nemaz nenojauš, ka tā skar arī viņus. Tādās situācijās ir svarīgi laicīgi atpazīt saslimšanu un uzsākt tās ārstēšanu.

Kas ir Dipitrēna kontraktūra?

Katram cilvēkam plaukstā zem ādas atrodas saistaudu slānis jeb fascija, pateicoties kurai plaukstas āda tiek atdalīta no asinsvadiem, nerviem un cīpslām. Dažos gadījumos šī fascija sabiezē un to vietā rodas mezgliņi. Rezultātā plaukstas āda savelkas, pirksti deformējas, parādās sāpes un cilvēks nespēj pilnvērtīgi kustināt pirkstus. Iemesli šai saslimšanai ir dažādi, taču galvenā teorija, kāpēc tā rodas, ir ģenētika. Tāpēc gadījumā, ja kādam jūsu ģimenē ir bijusi Dipitrēna kontraktūra, pastāv risks, ka tā varētu parādīties arī jums.

Parasti šī saslimšana skar vīriešus. Sievietēm tā ir sastopama ievērojami retāk. Visbiežāk Dipitrēna slimība (dipitrēna kontraktūra) no sākuma skar zeltnesi, bet slimība var izpausties arī uz vidējā un mazā pirksta.

Kā atpazīt Dipitrēna kontraktūru?

Sākuma stadijā Dipitrēna slimības galvenais simptoms ir neliels sataustāms mezgls zem ādas. Tas var gan būt sāpīgs, gan arī neizraisīt pilnīgi nekādas nepatīkamas sajūtas. Sāpes var parādīties gan sākuma stadijā, gan slimībai progresējot. Ar laiku, kontraktūrai attīstoties, parasti parādās pirkstu kustību traucējumi, pirkstu deformācija un ādas sakrokojumi. Smagākos gadījumos, rodas kaulu un locītavu deformācijas. Parasti slimību vieglāk atpazīt pēc tipiska ādas “sakrokojuma”.

Ikdienā tā ļoti apgrūtina cilvēka dzīvi un izraisa lielu diskomfortu, kā arī bojā plaukstas vizuālo izskatu.

Kā ārstēt Dipitrēna kontraktūra?

Dipitrēna slimība ir saslimšana, kuras ārstēšanu nedrīkst atlikt. Jo ātrāk tiek uzsākta ārstēšana, jo labāks ir tad rezultāts. Un par laimi, pateicoties mūsdienu medicīnai, ārstēšana pavisam nav sarežģīta. Vislabāko rezultātu sniegs ķirurģiska iejaukšanās (Dipitrēna kontraktūras operācija).

Operācija pavisam nav sarežģīta un tās laikā ķirurgs uzmanīgi atdala fasciju jeb plaukstas aponeirozi. Tā tiek veikta zem vietējās narkozes ar liela palielinājuma palīdzību. Pēc operācijas pacients uzreiz tajā pašā dienā var doties mājās. Lai atlabšana noritētu veiksmīgāk, atsevišķos gadījumo nepieciešama papildus rehabilitācija – masāžas, fizioterapija, vingrinājumi un atrašanās ārsta uzraudzībā.

Dipitrēna kontraktūras, karpālā kanāla un citas rokas ķirurģijas iespējams veikt valsts apmaksātās programmas ietvaros. Operācijas maksa nepārsniedz 40 Eur!

Jaunākie raksti
PLASTISKĀS ĶIRURĢIJAS KLĪNIKA
Klīnikas ķirurgi Dr. Zaržeckis un Dr. Krūmiņš

Plastiskās un estētiskās ķirurģijas centrs „Ādažu privātslimnīca” ir Latvijas vadošo plastikas ķirurgu Dr. Jāņa Zaržecka un Dr. Tālivalža Krūmiņa privātprakse, kur tiek sniegti augstākās kvalitātes pakalpojumi estētiskajā, rekonstruktīvajā un rokas ķirurģijā.

KONTAKTI