Ko darīt, ja jums ir diastāze?

03/10/2021

Dr. Zaržecka un Dr. Krūmiņa viens no plastiskās ķirurģijas klīnikas logo

Grūtniecība ir īpašs periods katras sievietes dzīvē. Tas ir saistīts ne tikai ar virkni patīkamu un skaistu mirkļu, bet arī ar lielām pārmaiņām sievietes ķermenī. Vēders ir tā ķermeņa daļa, kuru grūtniecība skar visvairāk. Ja pēc dzemdībām jūsu vēders ir nozaudējis savu formu, iespējams, ka jums ir diastāze. Tālāk šajā rakstā lasiet par to, kas ir diastāze, kādi ir diastāzes simptomi un par diastāzes operāciju.

Kas ir diastāze un kāpēc tā rodas?

Tiek pieņemts uzskatīt, ka diastāze veidojas tikai grūtniecēm, taču tā dažreiz ir sastopama arī sportistiem. Diastāze jeb “diastasis recti” tiek dēvēta arī par spraugu starp vēdera preses muskuļiem. Tā ir organisma īpatnība, kuru izraisa saistaudu vājums. Grūtniecības laikā sievietes vēders palielinās vairākas reizes. Palielināt vēderu palīdz saite jeb baltā līnija, kura atrodas vēdera priekšpusē. Grūtniecības izraisīto izmaiņu dēļ līnija paliek plānāka un izstiepjas. Parasti pēc dzemdībām vēdera muskuļi atgriežas savā pirmsdzemdību pozīcijā, taču dažādu patoloģiski iemeslu dēļ tā var nenotikt. Starp muskuļiem veidojas patoloģisks un nedabisks attālums jeb starpmuskuļu izstiepums, kas arī tiek dēvēts par iepriekš minēto diastāzi.

Parasti galvenie diastāzes rašanās iemesli ir nepareizi pildīti vēdera muskulatūras vingrinājumi sportistiem un grūtniecība. Pēc pirmās grūtniecības vēders parasti dažu mēnešu laikā atgūst savu formu. Tā parasti rodas pēc vairākām atkārtotām grūtniecībām vai dvīņu iznēsāšanas. Tāpat to var ietekmēt arī bērniņa guļas poza, izmērs un ģenētika.

Lai arī diastāze būtiski neapdraud sievietes veselību, tā var ievērojami sabojāt vēdera estētiku un likt sievietei justies nepārliecinātas par sevi. Vēders parasti izskatās lielāks, bezformīgs un “izstaipījies”.

Kā var konstatēt diastāzi? (diastāzes simptomi)

Lai mājas apstākļos pārbaudīt, vai nav izveidojusies diastāze, ir nepieciešams apgulties uz muguras un, pieliecot galvu uz priekšu, ar diviem pirkstiem censties sataustīt spraugu starp muskuļiem. Lai arī šī metode ir diezgan efektīva, taču vislabāk un precīzāk diastāzes esamību noteiks tikai ārsts ķirurgs vai fizioterapeits.

Ko darīt diastāzes gadījumā?

Ja pacientam tiek diagnosticēta diastāze un laika gaitā tā nepazūd, ar dažādu metožu palīdzību to ir iespējams labot. Viena jo metodēm ir fizioterapija, kuras laikā sieviete var pildīt dažādus vingrinājumus. Taču ne vienmēr šī metode sniedz vēlamo rezultātu, un dažos gadījumos vienīgais efektīvai risinājums ir vēdera plastiskā operācija.

Vēdera plastika ir pilnībā droša procedūra, kuras laikā var labot gandrīz jebkāda veida vēdera vizuālo izskatu. Ir pieejamas divu veidu vēdera plastikas – mini plastika jeb daļējā plastika un pilna vēdera plastika. Operācijas veids ir atkarīgs no vizuālā bojājuma apmēra.

Jau dažas nedēļas pēc vēdera plastikas parasti ir ievērojami mazinājusies diastāze un novērojams operācijas rezultāts. Pēc operācijas ir jāievēro standarta piesardzības pasākumi un ir ieteicams kādu laiku izmantot speciālo koriģējošo apakšveļu.

Jaunākie raksti
PLASTISKĀS ĶIRURĢIJAS KLĪNIKA
Klīnikas ķirurgi Dr. Zaržeckis un Dr. Krūmiņš

Plastiskās un estētiskās ķirurģijas centrs „Ādažu privātslimnīca” ir Latvijas vadošo plastikas ķirurgu Dr. Jāņa Zaržecka un Dr. Tālivalža Krūmiņa privātprakse, kur tiek sniegti augstākās kvalitātes pakalpojumi estētiskajā, rekonstruktīvajā un rokas ķirurģijā.

KONTAKTI