rokas ķirurģija

Karpālā kanāla
operācija

Roku sāpes, bieži arī naktīs, 1-3 pirkstu tirpšana, jušanas traucējumi – tie simptomi, kas apstiprina, karpālā kanāla sindromu. Sievietēm ir aptuveni 3 reizes lielāka iespēja iegūt karpālā kanāla sindromu, nekā vīriešiem. Vairumā gadījumu saslimšanas simptomi sāk parādīties pakāpeniski, bez noteikta izraisītāja kā, piemēram, trauma. Lielākajai daļai pacientu sāpes laika gaitā palielinās, tāpēc ļoti svarīgi savlaicīgi veikt diagnostiku un uzsākt ārstēšanu.

Kas ir karpālā kanāla sindroms?

Karpālā kanāla sindroms ir viens no kompresijas neiropātijas veidiem. Īsāk sakot – plaukstas pamatnē tiek nospiesta nervs. Karpālais kanāls ir sava veida tunelis plaukstas pamatnē, kurā atrodas saliecējcīpslas un vidusnervs, kuri nodrošina pirkstu jutību. Nospiežot nervu, pirkstu jūtība tiek ierobežota, parādās sāpes traucētas pirkstu precīzās kustības.

Video, kurā Dr. Jānis Zaržeckis skaidro, kas ir karpālā kanāla sindroms, kā tas rodas un kāds ir ceļš līdz veselai plaukstai:

Karpālā kanāla, Dipitrēna kontraktūras un citas rokas ķirurģijas iespējams veikt valsts apmaksātās programmas ietvaros. Operacijas maksa nepārsniedz 40 Eur!

Karpālā kanāla slimības iemesli 

Visbiežākie karpālā kanāla sindroma rašanās iemesli ir iedzimtība , pārpūle, traumas, vienveidīgas kustības vai dažādas slimības. Šo iemeslu rezultātā nerva apvalks un šķiedras tiek bojātas un parādās pirmie slimības simptomi. Parasti karpālā kanāla sindroms rodas cilvēkiem, kas ar rokām veic vienveidīgu darbu, tur rokas saspringtā pozā vai ilgstoši tur rokas augšā. Mūsdienās šis sindroms ir sastopams ofisa darbiniekiem, jo to darbs cieši saistīts ar datoru, lai gan vēsturiski slimība tika saukta pat slaucēju sindromu, jo parasti bija sastopama sievietēm – slaucējām.

Intervija ar Jāni Zaržecki Radio 1 raidījumā “Kā dzīvot labāk” par karpālā kanāla iekaisumu >

Karpālā kanāla sindroma ārstēšana 

Karpālā kanāla sindroms ikdienas dzīvē var izraisīt daudz dažādu sarežģījumu, tāpēc slimību noteikti nevajadzētu ignorēt un steidzami būtu jādodas pie ārsta. Ja ārsts jums ir konstatējis karpālā kanāla saslimšanu, tad būtu nekavējoties jāuzsāk ārstēšana. Eksistē dažādi karpālā kanāla ārstēšanas veidi, piemēram, ārstēšana ar medikamentiem,  saudzējošo režīmu. Taču gadījumos, ja slimība ir neatkāpjas, tad tā ir viegli ārstējama ar operācijas palīdzību. Savlaicīgi izdarīta operācija dod cerības uz ātru un stabilu atveseļošanos. Ilgstoši neārstējot, slimība var novest pie rokas nespējas veikt elementāras darbības un pat invaliditātes.

sievietes rokas pēc karpālā kanāla operācijas

Operācijas norise

Karpālā kanāla operācija nav sāpīga procedūra, jo tiek veikta zem lokālajā  anestēzijā. Tā ir arī diezgan viegla un vidēji ilgst mazāk par pusstundu. Plaukstas pamatnē tiek veikts neliels griezums, tādā veidā atklājot karpālo kanālu un mazinot spiedienu uz nervu. Pēcoperācijas periodā cilvēks var izjust nelielas sāpes un diskomfortu operācijas vietā. Brūce parasti sadzīst divu nedēļu laikā un pārsiešanas nav nepieciešamas. Nakts sāpes parasti pazūd jau pirmajā naktī pēc operācijas.

Kā samazināt risku iegūt karpālā kanāla sindromu?

Plaukstas locītavas jācenšas turēt pēc iespējas taisnākas un atbilstoši to dabiskajai pozīcijai. Locītavu nav ieteicams bieži un nepārtraukti saliekt un iztaisnot. Rokas jāuztur siltas, pēc ilgstošas slodzes jāatrod laiks tās atpūtināt. Strādājot plaukstas un rokas jātur pareizā pozīcijā. Nav ieteicams veikt darbus, kuros plauktas būs pakļautas ilgstošai slodzei un vienveidīgām, atkārtotām kustībām.

Kāpēc tieši Ādažu privātslimnīca?

“Ādažu privātslimnīcas” speciālistiem ir daudzu gadu pieredze karpālā kanāla un Dipitrēna kontraktūras operāciju veikšanā. Augsti kvalificētu ārstu ilggadējā darba pieredze, plašās zināšanas un mūsdienīgās darba metodes, izmantojot jaunākās paaudzes medicīnisko aparatūru, dod cerības labāko iespējamo rezultātu.

Atgriezties “rokas ķirurģija” lapā >

PLASTISKĀS ĶIRURĢIJAS KLĪNIKA
Klīnikas ķirurgi Dr. Zaržeckis un Dr. Krūmiņš

Plastiskās un estētiskās ķirurģijas centrs „Ādažu privātslimnīca” ir Latvijas vadošo plastikas ķirurgu Dr. Jāņa Zaržecka un Dr. Tālivalža Krūmiņa privātprakse, kur tiek sniegti augstākās kvalitātes pakalpojumi estētiskajā, rekonstruktīvajā un rokas ķirurģijā.

KONTAKTI